Приключенията на Булти и приятели

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Приключенията на Булти и приятели

приключения без край в памет на Булти


+5
Ribarina
chpetrov
noemis
Булти
Jorestes
9 posters

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Jorestes
    Jorestes


    Брой мнения : 3639
    Join date : 29.12.2010
    Age : 42
    Местожителство : София

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Jorestes Нед Май 11 2014, 17:18

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 7318707o

    .......................Нова придобивка от Илиянци Мол (ножче с допълнение мултитул, виличка и лъжичка за крупната сума от 6,50лв., а горното малко кафяво ножче е произведение на една фирма у Казанлък, както се изрази продавача: "За грозен дивеч".....................
    Булти
    Булти
    Admin


    Брой мнения : 8496
    Join date : 22.09.2010
    Age : 56
    Местожителство : Бургас

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Булти Нед Май 11 2014, 17:59

    И-и-и-и-й , страшна тема !!!  Браво !!!


     йессс
    noemis
    noemis


    Брой мнения : 872
    Join date : 01.08.2013
    Местожителство : Бургас

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  noemis Нед Май 11 2014, 23:48


    Моето острие от другата тема за гъбите - 50 см мачете от Cold Steel.
    С един удар без проблем отсича клон с дебелината на мъжка китка.
    В гората не тръгвам без него!

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 1399483049_2_FT2306_img_8178
    chpetrov
    chpetrov


    Брой мнения : 638
    Join date : 04.01.2014
    Age : 73
    Местожителство : софия

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  chpetrov Пон Май 12 2014, 13:26

    супер 

    може ли още 1-2 снимки - формата на това острие + дръжката

    колко ли е дълго ?

    колко ли тежи ?

    май имам един плосък ресор ~ 50 мм

    формата може и да я докарам, но закаляването и заточването - едва ли
    Булти
    Булти
    Admin


    Брой мнения : 8496
    Join date : 22.09.2010
    Age : 56
    Местожителство : Бургас

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Булти Вто Май 13 2014, 10:44

    Shocked  Shocked  Shocked 

    ...малък римски меч...

     йессс
    Ribarina
    Ribarina


    Брой мнения : 1599
    Join date : 02.05.2012
    Age : 41
    Местожителство : Burgas

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Ribarina Вто Май 13 2014, 19:55

    Аз си търся хубав джобен нож.Моите два ги имам 12-13 години и се амортизираха много.Сега разглеждам Герберите,но ми се свиди да дам 180 лева за нож
    avatar
    todor471


    Брой мнения : 128
    Join date : 23.03.2014

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  todor471 Вто Май 13 2014, 20:57

    Бих ти препоръчъл нож ,,Mora''добра стомана на достъпна цена,Герберите са пълен въздух.За джобно ножче ти препоръчвам по големите модели на Викторинокс,ако искаш нещо много красиво и индивидуално за теб-българските ножчета ,,Manly'' .
    Jorestes
    Jorestes


    Брой мнения : 3639
    Join date : 29.12.2010
    Age : 42
    Местожителство : София

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Jorestes Сря Май 14 2014, 08:34

    http://solingen-burgas.com/index.php?main_page=popup_image&pID=196

    Рибарко, горещо ти препочъчвам ножa  Bahco, имал съм 3 такива ножа за цена от 12лв. са невероятни:
    Jorestes
    Jorestes


    Брой мнения : 3639
    Join date : 29.12.2010
    Age : 42
    Местожителство : София

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Jorestes Сря Май 14 2014, 10:07

    ....................Друг много добър, евтин(20лв.) и непретенциозен нож, който ползвам основно на морето е:

    http://bradva.net/image/cache/data/FISKARS/125860_01-900x600.jpg

    Много лек нож, с куха дръжка, НЕПОТЪВАЩ..................
    avatar
    .......


    Брой мнения : 427
    Join date : 30.07.2012
    Местожителство : .........

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  ....... Сря Май 14 2014, 10:59

    Ribarina написа:Аз си търся хубав джобен нож.Моите два ги имам 12-13 години и се амортизираха много.Сега разглеждам Герберите,но ми се свиди да дам 180 лева за нож

    виж Spyderco. Аз имам този -

    Spyderco Resiliance.

    Подарък ми беше. Ползвам го за всичко. Със сравнителнo дълго острие е, удобен - стои в джебата, без да пречи, не се изхабява лесно заточването му. Вече 1 година режа и дялкам и си е като нов. Няма да е 180лв, ама май е бил скъп  и той...
    Ножовете "Mora" лесно се затъпяват. Иначе са хубави. Имам и от тях. Имам и Bahco - за 12лв. Той пък супер бързо се затъпява, особено ако не режеш само сирене и кашкавал. Загубих му канията покрай Змийския остров.
    avatar
    Филип


    Брой мнения : 29
    Join date : 25.08.2012
    Age : 41
    Местожителство : София

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Филип Сря Май 14 2014, 12:17

    Ето ги и моите помощници... Не ги сменям за нищо! :)

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 033192050

    Вършат страхотна работа. Най-много съм ползвал, отвертките -прави и кръстати. Ножче, ножички, трионче нищо няма да те подведе... Единствено ме е яд, че няма тирбушон, но аз намерих начин да измъквам коркова тапа с острието на ножа :) Резачките на единия модел режат електрод 3.25мм за "добро утро!" Страхотни мулти тулчета. Челюстите на клещите/върховете/ са малко слаби, като имам в предвид, че са фини, не са за груба работа.
    Jorestes
    Jorestes


    Брой мнения : 3639
    Join date : 29.12.2010
    Age : 42
    Местожителство : София

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Jorestes Сря Май 14 2014, 13:01

    Страхотни са!!! Браво. супер 
    kuins
    kuins


    Брой мнения : 1234
    Join date : 06.09.2013
    Age : 77
    Местожителство : Бургас

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  kuins Пет Май 16 2014, 10:55

    Да покажа и аз част от моите джаджи.

    Това е многофункционален прибор, главно за еденье и пиенье:

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 7329102M

    Преди много, много години зареждам Шкодака на една Комлушка бензиностанция.
    Към мен се приближава един мангал, в дясната ръка държи този нож, в лявата един лимон и реже с ножа.
    - Бате, тогава бяф млад, продавам този нож, от стомана 12 Хикс е.
    Щях да падна, добре че се държах за колата.
    - Отде си , бре?
    - От Казанлък, бате.
    Тогава братчедите крадяха материали от военните ни заводи на поразия, друго не смееха, защото дирекшън в пангото ги пращаха.
    Искаше 15, аз го пазарих за 10 лв. и вече над 25 год. не е ръждясал, леко затъпен, но още върши работа:

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 7329118z

    При едно от първите ми посещения в Гречко , приятел на зетя от съседно градче отвори магазин за риболовни и подводничарски стоки.
    При откриването там е традиция всеки поканен да купи   нещо, за да върви бизнесът.
    Аз не се колебах дълго в изборът и за около 3000 драхми си купих този шведски нож , марка "Frost".
    Изгубих му канията, направих си друга от балсово дърво, и сега неотменно е до мен при всеки риболов:

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 7329127B

    Това е ножичка, много полезна при направа на чепарета и др. риболовни такъми:

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 7329143J

    Всички събрани на едно място, имам и други, но или не са за показване, или пък са за убиване (плашене): Very Happy  Very Happy  Very Happy 

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 7329146w

    ... и унимателно с острите неща...
    Булти
    Булти
    Admin


    Брой мнения : 8496
    Join date : 22.09.2010
    Age : 56
    Местожителство : Бургас

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Булти Пет Май 16 2014, 20:52

    ....марката Фрост са много добри - имам един такъв удавен , при едно преобръщане с лодката  Twisted Evil  - историята съм я описал подробно  Very Happy ...
    chpetrov
    chpetrov


    Брой мнения : 638
    Join date : 04.01.2014
    Age : 73
    Местожителство : софия

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  chpetrov Вто Май 20 2014, 15:10

    http://www.blitz.bg/news/article/268428

    Задържаха двама българи в Сърбия за джобни ножчета


    http://www.mfa.bg/index.php?page=120&staticpage=findanembassy&posolstvo=144

    Носене и притежание на оръжие
    Съгласно Закона за оръжията и мунициите в Република Сърбия е забранено носенето и притежанието на оръжие без съответните разрешения. В посочения закон са дефинирани предметите, които се считат за оръжие. Освен огнестрелно, като такова се считат и ножове, боксове, саби, лъкове, арбалети и др. предмети, които могат да бъдат използвани за нападение. За нарушаване на разпоредбите на закона са предвидени санкции, като същите се налагат от съда.



    http://www.mfa.bg/index.php?page=120&staticpage=findanembassy&posolstvo=46

    Предвид зачестилите санкции на български граждани, пътуващи или пребиваващи в Гърция, за незаконно притежание на оръжия, предимно ножове и помощни средства за самозащита /палки, спрейове и др./, нашите граждани следва да имат предвид различията в законодателствата на двете държави в областта на придобиване, съхранение, носене и употреба на оръжия в Гърция.
    Гръцкото законодателство /Закон 2168/1993 г./, за разлика от българското, определя като оръжие всеки обект и всяко устройство, които са подходящи за атака и отбрана, които могат да причинят нараняване и/или увреждане на здравето или повреда на лица и/или вещи, вкл. да предизвикат пожар.
    Забранен в Гърция е вносът и притежанието, освен след съответно разрешение от Министерството на обществения ред и защитата на гражданите /ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΔΗΜΟΣΙΑΣΤΑΞΗΣΚΑΙΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣΤΟΥΠΟΛΙΤΗ/ на:
    късоцевни оръжия /пистолети/ огнестрелни и неогнестрелни, без значение от вида на снаряда, който може да е барут, химически вещества, лъчи, газове и др.;
    ловни оръжия;
    въздушни оръжия;
    механизми и устройства за изстрелване на всякакви средства, химикали /спрейове/ или освобождаване на енергия;
    ножове от всякакъв вид, с изключение на тези, чието използване е оправдано в домакинството и в офиса, за образователни цели, в изкуството, лова и риболова или друга подобна употреба. В дългогодишната практика на гръцките полицейски органи е прието, че ножове с дължина на острието над 7-10 см се смятат за оръжия по смисъла на Закон 2168/1993 г. и за носенето и притежанието им без съответно разрешение се налагат предвидените в закона санкции. Текст в закона обаче, който изрично да обвързва дължината на острието с определянето или неопределянето на един нож като оръжие липсва. На практика всеки нож, който не е предназначен за употребата, допустима в закона /в домакинството, в офиса, за лов и риболов/, макар и острието му да е по-малко от 7 см., би могъл да бъде определен като оръжие. От значение в случая е конкретната употреба на ножа. Доказването на тази конкретна употреба обаче често пъти е свързана с обжалване на вече наложената от полицейските органи санкция по съдебен ред, което отнема време и финансови ресурси за българските граждани. В случай, че се декларира употреба за лов или риболов, това следва да бъде доказано чрез съответно разрешение, издадено от компетентен орган в Гърция.
    метални боздугани, бухалки, нунджако с верига или въже;
    копия, мечове, ками, щикове, лъкове, арбалети и полицейски палки;
    предмети или устройства, използвани за изстрелване на вещества, които се самозапалват или съдържат дразнещи химични вещества, предназначени за атака и отбрана;
    оръжия за риболов, харпуни и др. които изстрелват остър метален предмет;
    заглушители, визьори, мерници, симулатори за стрелба, резервни части и принадлежности за оръжия;
    имитации на огнестрелни оръжия, ако могат да бъдат превърнати във функциониращи.
    Не попадат в ограничителния режим на Закон 2168/1993 г.,:
    огнестрелните оръжия, произведени преди 01.01.1870 г., при условие, че те не могат да стрелят с боеприпаси, предназначени за оръжия, за притежаването на които се изисква разрешение.
    колекционерските оръжия, които са произведени преди 01.01.1922 г. и които се съхраняват в специални магазини или търговски колекции.
    Не се изисква разрешение за внос по силата на Закон 2168/1993 г. за:
    механизми за разпръскване на химикали за домашна или професионална употреба;
    ножове използвани в домакинството и в офиса, за образователни цели, в изкуството, лова и риболова или друга подобна употреба.
    По изключение Министърът на обществения ред и защитата на гражданите може да разреши вноса, разпространението, притежанието и използването на устройства механизми и устройства за изстрелване на всякакви средства, химикали /спрейове/ или освобождаване на енергия.
    Внимание! Разрешителното за притежание на оръжие се издава от компетентния полицейски орган по местоживеене на лицето в Гърция. Нарушенията на закона се наказват с лишаване от свобода за 6 месеца и глоба.



    http://daobg.com/index.php?showtopic=11829

    Аз ще ви кажа каква е хватката.Значи можеш да се разхождаш и с меч на гърба няма такъв закон че нямаш право да го носиш далаверата е че ако наръгаш някой с нож4е с острие 4см се води нарушение с топло оръжие обаче ако е над 8 см тогава вече се води хладно оръжие ......  Преди години имаше забрана за носене на хладно оръжие с дължина на острието над 5 см., но не знам сега как седят нещата.



    http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=39054

    Неизбежна отбрана - ето и извадка от наказателния кодекс:

    Чл. 12. (1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.
    (2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.

    (3) (Изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище.

    (4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение.

    Няма закон в който да има изискване за дължина за лично оръжие- нож.



    http://forum.thegunman-bg.com/viewtopic.php?f=1&t=5677&start=1665

    За ножовете и ЕС:

    ЛИТВА
    Забранени за носене са автоматичните сгъваеми ножове, ако дължината на острието е повече от 85 мм и има то е двуостро/наточено от двете страни. Предвиденото наказание е до 3 години затвор. Забранено е носенето на каквито и да било ножове на почти всички обществени места.

    ШВЕЙЦАРИЯ
    Забранени са за носене сгъваеми ножове, които могат да бъдат отворени с едната ръка, също така и ножове с блокиращ острието в отворено положение механизъм. Ножът се смята за оръжие, ако има дължина на острието повече от 5 см. Забранени са пеперуди и автоматични ножове. Предвиденото наказание е до 5 години затвор и 20 000 евро глоба.Тъй че за всичко освен "Викторинокс" от мъничките могат да ви пръснат дупето.

    ДАНИЯ
    Забранени са за носене сгъваеми ножове, които могат да бъдат отворени с едната ръка, също така и ножове с блокиращ острието в отворено положение механизъм. Забранени са пеперуди и автоматични ножове.Разрешени са само джобни ножчета, отваряни с двете ръце, с дължина на острието до 7 см. На ловци или на тези, които ножът е необходим за упражняване на професията, се разрешава с полицейско разрешение носенето на несгъваеми ножове с дължина на острието до 12 см. и Ножът в автомобил се пренася опакован в багажника, в калъфче, в раница или чанта.

    ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
    Тотална забрана за носене на каквито и да било ножове, с изключения на обикновени сгъваеми такива, които се отварят с две ръце, с дължина на острието до 3 инча /76 мм/. Дори и тези е забранено да бъдат носени в барове и нощни клубове, на футболни мачове и училища. Ножове с по-голяма дължина / до 9 инча/ могат да бъдат носени по обективни причини /касапи, готвачи, ловци/. Законът предледва жестоко носенето на автоматични ножове, пеперуди, както и на камуфлирани такива /тока за колан, бастун, и т.н./. Във Великобритания действа и т.нар. Offensive Weapon Act, според който носенето на какъвто и да било предмет с режеща повърхност, дори и ножичка за нокти, може да бъде квалифицирано като престъпление. Носенето на нож може да бъде издадено от управлението на полицията ако гражданинът отговаря на определени условия, подобни на тези за разрешение на огнестрелно оръжие у нас.

    ЧЕХИЯ
    Забранени за носене са камуфлираните като друг предмет ножове
    /химикалка, гребен, бастун и т.н./

    ФИНЛАНДИЯ

    Забранено е носенето на обществени места на всякакви ножове.
    Нарушението се наказва със затвор до 2 години. Посочени са и
    обществените места: улица, път, пазар, спортни зали, гробища, църкви и всякакви площи за обществено ползване. строежи, учреждения, офиси, ресторанти и други.

    ГЪРЦИЯ
    Забранено е носенето на каквито и да е ножове на обществени
    мероприятия. Забранено е носенето на автоматични ножове, пеперуди и камуфлирани като други предмети. Наказанието вероятно е доста тегаво.

    ФРАНЦИЯ
    Забранено е носенето на каквито и да е ножове на обществени
    мероприятия. Забранено е носенето на автоматични ножове, пеперуди и камуфлирани като други предмети, както и ножове с дължина на острието над 10 см.Полицията има право да определи по свое усмотрение дали даден нож се явява оръжие и може да бъде използван като такова. Наказанието е до 3 г. затвор и 8000 евро глоба.

    БЕЛГИЯ
    Забранено е носенето на каквито и да е ножове на обществени
    мероприятия. Законът от 1933 г. дефинира забранените за носене ножове като: кинжали, ками, метателни ножове, както и камуфлирани такива. Обикновено съдът във всички случаи определя като такива и автоматичните ножове, отварящите се с едната ръка и пеперудите. Забранено е носенето на каквито и да било ножове на обществени мероприятия. Ножът в автомобил се пренася опакован в багажника, в калъфче, в раница или чанта.

    ИТАЛИЯ
    Носенето на каквито и да било ножове в големите градове на Италия е забранено от общинските власти, а какво ще стане при проверка е въпрос на субективна преценка на полицая. Съхранението на ножове в Италия в много градове е с разрешение от полицията, а в други не е. Ножът в автомобил се пренася опакован в багажника, в калъфче, в раница или чанта.

    ЛЮКСЕМБУРГ
    Тук за нож яко лапна дървото един мой познат, но това е друга тема, а ножът му е най-скъпият до момента - 12 хилки евра.... Тъй, абсолютно забранени за носене там са несгъваемите ножове, автоматичните, ножовете, отваряни с една ръка, щикове, мечове, саби. Могат да бъдат носени сгъваеми ножове с дължина на острието между 7 и 9 см, и с ширина на острието до максимум 14 мм.

    НОРВЕГИЯ
    Зарбанено е носенето на всякакви ножове на обществени места, забранено е притежаването на двуостри ножове, пеперуди и автоматични ножове.

    АВСТРИЯ
    Определени правила няма, но законът може да дефинира като оръжие всеки нож. По принцип проблеми с носенето на каквито и да било ножове в Австрия няма.

    ШВЕЦИЯ
    Забранено е носенето на каквито и да било ножове на обществени места.

    СЛОВЕНИЯ
    Забранено е носенето на двуостри ножове и на ножове тип "танто", автоматични ножове, ножове за хвърляне и ножове военен образец. Ножът в автомобил се пренася опакован в багажника, в калъфче, в
    раница или чанта.

    ИСПАНИЯ
    Забранени за носене са ножове тип "пеперуда", автоматичните, камуфлираните като друг предмет ножове, сгъваеми ножове с блокировка на острието в отворено положение с дължина на острието над 10 см.

    ГЕРМАНИЯ
    Носенето на ножове в германия е регулирано от закона за оръжията и техният НК, като ножът е разгледан като оръжие или инструмент. Носенето на нож е разрешено на лица над 18 години, и е забранено на обществени мероприятия. Забранени за носене са: камуфлирани ножове, еластични стоманени палки, боксове, шурикени, нунчако, автоматични ножове /освен тези, на които: острието изскача отстрани, максималната дължина на острието е 8.5 см, широчината на острието е средно 20% от дължината и е заточено едностранно/. Забранени за носене са ножове с острие, перпендикулярно на ръкохватката и пеперудите.




    http://www.lovecbg.com/index.php?/topic/1600-%D1%89%D0%BE-%D0%B5-%D1%82%D0%BE-%D1%85%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%BE%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B8%D0%B5-%D0%B8-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0-%D1%83-%D0%BD%D0%B0%D1%81/

    Що е то хладно оръжие и има ли почва у нас?

    Адвокат Лазар Белев

    В последно време пред погледа ми попадат разни общински наредби, в които има откровени глупости, от които най-интересната за мен е забраната за носене и ползване на хладно оръжие на обществени места. Какво не е наред в този текст? За обикновения човек това си една съвсем нормална забрана, която изглежда добре, звучи добре, но е тотална глупост.
    Ще се абстрахирам от факта, че подобна забрана се случва в страна с огромна битова престъпност и ежедневни новини, за това как някой намушкал или заклал някого. Само повърхностно ще отбележа, че подобна забрана би касаела и ограничавала само послушните пред закона граждани, но не и криминалния контингент решил да използва нож за да извърши престъпление. Няма да навлизам в детайли и на това, че дори през турско робство ножовете не са били забранени в българските земи. Аргументите за това да се носи нож като оръжие са много, особено в държава, в която носенето на пистолет е ограничено от тотално неадекватен на българската действителност закон за оръжията.
    Да се върнем обаче на темата на днешната статия, а именно ножът като хладно оръжие. По принцип в една правова държава законите са актовете, които казват кое какво е. Да потърсим из законите дефиницията хладно оръжие ………. Странно, такава няма. Всъщност не е странно, в законодателството ни поне от 15 години не съществува дори намек за такова определение.
    Така, как тогава в главите на разни общински съветници в разни наредби за обществения ред им идва така свободно да употребяват термина хладно оръжие? Ами най-общо им го говорят звездите, защото на всеки нормален юрист с повърхностно познаване на основните принципи на йерархия на нормативните актове му е ясно, че наредбите са подзаконови нормативни актове, които не могат да разширяват приложното поле на законите, на база на които се издават. Тоест при положение, че няма закон не само забраняващ носенето на хладни оръжия, но и не даващ дефиниция на това понятие не би следвало юридически да е възможно да се издаде наредба, която да бъде по прилагането му. Но правните принципи и закони са едно, а действителността в България съвсем друго.
    С две думи ситуацията е следната – никой не знае какво е това хладно оръжие, но това не пречи да се забранява. По смешното и жалкото е, че като се приеме такава разпоредба, тя предвижда в края си различни по размер глоби за това, че носиш хладно оръжие на обществено място. И с тези наредби се запознават полицаите от местното РПУ, и с типичният си ентусиазъм решават да я приведат в действие. И вземат, че видят някой законопослушен гражданин, който си носи на панталоните съвсем законно сгъваем нож и решават да му го приберат, а на всичко отгоре може и глоба да му напишат. В акта и наказателното постановление ще бъде записано най-вероятно „носи хладно оръжие на обществено място”. Както видяхме обаче от горното изложение за липса в закона на такава дефиниция човекът просто носи „нож на обществено място”, което слава богу все още не е нито административно нарушение, нито престъпление. При така описаната фактическа обстановка дори за посредствен адвокат ще бъде лесно да оспори подобен акт или постановление.
    Поставя се въпросът следва ли да спазваме разпоредбите на подобни наредби? Аз лично като гражданин и адвокат не смятам да се съобразявам с подобни актове, които са откровено противозаконни.
    Като завършек на днешното изложение ще посоча няколко от широко разпространените митове и легенди по отношение на ножовете и носенето им в България, които са абсолютно неверни.
    Мит № 1 Забранено е да се носи нож над 6 – 8 сантиметра на острието
    Мит № 2 Забранено е да се носи нож с автоматично отваряне
    Мит № 3 Полицаите имат право да те спрат и да ти отнемат ножа, защото е забранено да носиш „хладно оръжие”
    Има и още подобни заблуди, които за съжаление са разпространени не само сред гражданите, но сред полицаите натоварени с правоприлагането на умотворенията на знайни и незнайни общински съветници, но ще се огранича с тези, защото те са най-погрешните и често срещаните.
    kuins
    kuins


    Брой мнения : 1234
    Join date : 06.09.2013
    Age : 77
    Местожителство : Бургас

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  kuins Вто Май 20 2014, 20:11

    Изключително полезна информация!
    За предстоящото (евентуално) посещение в Швейцария съм си приготвил този малък ВИКТОРИНОКС:

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 7339719j

    С дължина на острието 5 см.:

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 7339730T

    Шведският нож е с дължина на острието 10 см.:

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 7339747X

    ... но го нося с кания при риболовните такъми:

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи 7339751q

     наздраве 
    Jorestes
    Jorestes


    Брой мнения : 3639
    Join date : 29.12.2010
    Age : 42
    Местожителство : София

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Jorestes Вто Май 20 2014, 20:39

    супер супер супер супер 
    Булти
    Булти
    Admin


    Брой мнения : 8496
    Join date : 22.09.2010
    Age : 56
    Местожителство : Бургас

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Булти Пон Дек 15 2014, 11:31

    ... най накрая се наканих да снимам и моят арсенал Very Happy  :

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи DSCN2256

    -   отдясно-наляво  :

    - нож за трошене на кости
    - нож за нощен и горски бой
    - нож за градски бой
    - нож за подводен бой
    - бокс за пернишка дискотека

    pirat
    Jorestes
    Jorestes


    Брой мнения : 3639
    Join date : 29.12.2010
    Age : 42
    Местожителство : София

    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Jorestes Пон Дек 15 2014, 11:44

    супер супер супер

    Sponsored content


    Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи Empty Re: Нашите остриета, мултитулове и полезни джаджи

    Писане  Sponsored content


      В момента е: Пет Май 17 2024, 13:33